Rola profilaktyki w budowaniu bezpiecznego otoczenia dziecka

Najbliższe szkolenia w tym obszarze:

00

DNI DZIEŃ

00

GODZIN GODZINA

00

MINUT MINUTA

00

SEKUND SEKUNDA

Dzieci i młodzież w największym stopniu narażone są na wszelkiego typu niebezpieczeństwa. Współcześnie niestety zarówno środowisko szkolne, jak i rodzinne sprzyja rozwojowi różnych zagrożeń, na które należy odpowiedzieć. W związku z tym, jako Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego, we współpracy z sędzią w stanie spoczynku Anną Marią Wesołowską, przygotowaliśmy szkolenie pt. „Rola profilaktyki w budowaniu bezpiecznego otoczenia dziecka”.

Cele

Celem szkolenia jest upowszechnienie wiedzy z zakresu identyfikacji zagrożeń oraz skutecznych działań profilaktycznych mających na celu zapewnienie bezpiecznego otoczenia dla dzieci. Ponadto zostaną omówione zasady odpowiedzialności nieletnich, rola i cele współpracy między szkołą a rodzicami oraz znaczenie mediacji w placówkach edukacyjnych.

Główne cele szkolenia to:

zrozumienie znaczenia profilaktyki w kontekście budowania bezpiecznego otoczenia dla dzieci,

poznanie głównych zagrożeń występujących w otoczeniu dzieci oraz metod ich identyfikacji,

nabycie umiejętności w zakresie reagowania na zagrożenia i wdrażania działań zapobiegawczych w szkole i życiu codziennym.

Korzyści

Poprzez udział w szkoleniu pt. „Rola profilaktyki w budowaniu bezpiecznego otoczenia dziecka” każdy z uczestników nabędzie niezbędną wiedzę i narzędzia, aby skutecznie odpowiadać na wszelkie zagrożenia i wyzwania, które dotykają dzieci i młodzież.

Podstawowe korzyści płynące z uczestnictwa w szkoleniu to:

zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności w zakresie identyfikacji zagrożeń,

kompleksowe przygotowanie do podejmowania działań profilaktycznych w celu stworzenia bezpiecznego otoczenia dla dzieci w szkole i poza nią,

podniesienie kompetencji zawodowych z obszaru profilaktyki i bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

Adresaci

Kurs jest skierowany do szerokiego grona osób pracujących z dziećmi i młodzieżą.

Dyrektorzy


Kadra pedagogiczna


Pracownicy służb pomocowych


Kuratorzy


Zespoły ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie
Koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej

Trener

Szkolenie poprowadzi sędzia w stanie spoczynku Anna Maria Wesołowska – współautorka ustawy o świadku koronnym i ekspert od przestępczości zorganizowanej. Była członkiem składów orzekających w procesach łódzkiej „Ośmiornicy” i gangu „Popeliny”. Brała udział w wydaniu orzeczenia o nałożeniu na siedemnastoletniego handlarza narkotyków obowiązku ostrzegania młodzieży na lekcjach wychowawczych przed handlem i używaniem narkotyków. Zainicjowała program uczestniczenia w rozprawach sądowych uczniów w wieku 15-18 lat jako formę edukacji prawnej.

Prowadziła w początkowym etapie, jeden z pierwszych w Polsce, program pokoju przesłuchań dla dzieci – świadków i ofiar przestępstw . Jest członkinią Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” oraz współtwórczynią projektu „Dziennikarz w sądzie”, mającego na celu poznanie przez dziennikarzy uwarunkowań pracy sędziów i na odwrót. Członkini Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Pełniła funkcję społecznego doradcy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Autorka poradnika prawnego „Bezpieczeństwo młodzieży” i licznych książek.

Cennik

*Ceny netto
**Kupując więcej niż jeden pakiet w obrębie tej samej organizacji, cena jednostkowa za udział jest niższa. W przypadku większych zamówień prosimy o kontakt, żebyśmy mogli przedstawić indywidualną ofertę.
***PPBW organizuje również indywidualne szkolenia (dostosowane do potrzeb i specyfiki danej instytucji) z zakresu radykalizacji. Szkolenia mogą się odbyć w siedzibie Zamawiającego.

Program

1.
BLOK TEMATYCZNY
9:00 - 10:30

Wprowadzenie do profilaktyki dziecięcej

  • Profilaktyka i jej znaczenie w budowaniu bezpiecznego otoczenia dziecka.
  • Budowanie świadomości prawnej uczniów i rodziców.
  • Cele współpracy między rodzicami a szkołą.
  • Znaczenie i rola mediacji w sprawach nieletnich.
  • Mediacja rówieśnicza – dlaczego jest taka ważna.
10:30 - 10:45
Przerwa
2.
BLOK TEMATYCZNY
10:45 - 12:30

Wyzwania współczesnego społeczeństwa

  • Identyfikacja współczesnych zagrożeń dla dzieci:
    • grooming,
    • zbyt wczesna inicjacja seksualna,
    • cyberprzemoc i uzależnienie od internetu,
    • używki: alkohol, narkotyki, dopalacze, e-papierosy.
  • Przeciwdziałanie nowym zagrożeniom i przemocy w rodzinie – aspekty prawne:
    • eurosieroctwo,
    • zaniedbanie,
    • wykorzystanie dziecka w konflikcie okołorozwodowym.
  • Procedura Niebieskiej Karty.

 

12:30 - 13:00
Lunch
3.
BLOK TEMATYCZNY
13:00 - 14:30

Instrumenty i metody profilaktyki

  • Przegląd narzędzi i metod profilaktycznych – podstawy teoretyczne i prawne:
    • ustawa z dnia 9 czerwca 2022 roku o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich,
    • tzw. ustawa Kamilka z dnia 15 lutego 2024 roku.
  • Pytania i dyskusja.

Certyfikat

Udział w szkoleniu zostanie potwierdzony certyfikatem wydanym przez Polską Platformę Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Szczegółowa oferta i program dostępne są powyżej na stronie. Zgłoszenia przyjmujemy poprzez formularz zgłoszeniowy lub drogą mailową na adres szkolenia@ppbw.pl. Zapisanie się na kurs jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu szkoleń. Liczba miejsc ograniczona.

FAQ

Zapisu na szkolenie można dokonać za pomocą formularza dostępnego na stronie lub wysyłając na adres szkolenia@ppbw.pl uzupełnioną kartę zgłoszenia, która jest również do pobrania na stronie.

Płatność za szkolenie następuje na podstawie wystawionej faktury w dniu szkolenia z 14-dniowym terminem płatności. Faktura zostanie przesłana na adres mailowy. Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymać fakturę w wersji tradycyjnej, uprzejmie prosimy o taką informację na adres mailowy.

Tak, faktura zostanie przesłana na adres mailowy w dniu szkolenia. Termin płatności faktury to 14 dni.

Metody szkoleniowe są dostosowywane do tematyki szkolenia: najczęściej jest to prezentacja połączona z case study. Jednakże w przypadku szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa są dokonywane pokazy i demonstracje tego, jak może przebiegać atak hackerski.

PPBW organizuje również indywidualne (dostosowane do potrzeb i specyfiki danej instytucji) szkolenia. Szkolenia mogą się odbyć w siedzibie Zamawiającego. Jeżeli są Państwo zainteresowani takim szkoleniem, prosimy o kontakt.

Szkolenia online odbywają się za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams, z której można korzystać z poziomu przeglądarki. Przed spotkaniem prosimy sprawdzić połączenie internetowe, aktualizacje przeglądarki oraz ewentualny dostęp do mikrofonu/kamery. Podczas szkolenia będzie dostępny czat, przez który można zadawać pytania, do czego zachęcamy.

Informacje organizacyjne są przesyłane uczestnikom na 3 dni robocze przed planowanym szkoleniem.

Zapraszamy do kontaktu!

Aneta Jabłońska
Starszy Specjalista ds. Organizacji Szkoleń
ul. Słowackiego 17/11, 60-822 Poznań
ul. Słowackiego 17/11
60-822 Poznań
NIP: 7831618232
REGON: 300294630
KRS: 0000251345
Dołącz do newslettera!
Zapisz się na newsletter i jako pierwszy dowiaduj się o aktualnościach w szkoleniach PPBW.
Freshmail*
SHIELD4CROWD has received funding from the European Union's Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement No 101121171